Vertiv VP7N30A9 3-Phase 30A 36-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit
Price:
VertivSKU: SAI-9645569
Model Number: VP7N30A9
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  VP7N30A9
Brand: Vertiv
Alt Part Number(s):  VP7N30A9
Product Type:  Power Distribution Unit
Technical Description
Brand: Vertiv
Model Number:  VP7N30A9
Input Phase:  3-Phase
Number of Outlets:  36-Outlets
PDU Plug Type:  NEMA L15-30P
Input Current:  30A
Input Voltage:  AC 120/208V
Frequency:  50 - 60Hz
Output Voltage:  120V AC
Cable Length:  10ft
Power Capacity:  8.6KW
Mounting Orientation:  Vertical
Rack Height:  0U
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack-mount
Boost your performance with the Vertiv VP7N30A9 3-Phase 30A 36-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit - ORDER TODAY!