Vertiv VP6N50A0 rPDU 3-Phase 50A 24-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit
Price:
VertivSKU: SAI-9645514
Model Number: VP6N50A0
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  VP6N50A0
Brand: Vertiv
Alt Part Number(s): VP6N50A0
Product Type:  Power Distribution Unit
Technical Description
Brand:  Vertiv
Model Number:   VP6N50A0
Series: rPDU
Input Phase:  3-Phase
Number of Outlets:  24-Outlets
PDU Plug Type:  NEMA L5-20P
Receptacle Type:  C13/C19
Input Current:  50A
Input Voltage:  AC 120/208V
Frequency:  50 - 60Hz
Receptacle Detail:  24 x Combination C13/C19
Output Voltage: 120V AC
Cable Length:  10ft
Power Capacity:   14.4KW
Mounting Orientation:  Vertical
Rack Height:  0U
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack-mount
Boost your performance with the Vertiv VP6N50A0 rPDU 3-Phase 50A 24-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit - ORDER TODAY!