Vertiv VP5N30AW rPDU 3-Phase 30A 36-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit
Price:
VertivSKU: SAI-9645472
Model Number: VP5N30AW
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  VP5N30AW
Brand: Vertiv
Alt Part Number(s):  VP5N30AW
Product Type:  Power Distribution Unit
Technical Description
Brand:  Vertiv
Model Number:  VP5N30AW
Series: rPDU
Input Phase:  3-Phase
Number of Outlets:  36-Outlets
PDU Plug Type:  NEMA L5-20P
Receptacle Type:  C13/C19
Input Current:  30A
Input Voltage:  AC 120/208V
Frequency:  50 - 60Hz
Output Voltage:  120V AC
Cable Length:  10ft
Power Capacity:  5.7KW
Mounting Orientation:  Vertical
Rack Height:  0U
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack-mount
Boost your performance with the Vertiv VP5N30AW rPDU 3-Phase 30A 36-Outlets Rack-Mount Power Distribution Unit - ORDER TODAY!