Vertiv PST5-850MT120 PSI5 NEMA 5-15P 2U Rack-mountable UPS
Price:
VertivSKU: SAI-3GQ622
Model Number: PST5-850MT120
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  PST5-850MT120
Brand:  Vertiv
Alt Part Number(s):  PST5-850MT120
Product Type: UPS
Technical Description
Brand:  Vertiv
Model Number:  PST5-850MT120
Series:  PSI5
Phase:  3-Phase
Plug Type:  6 x NEMA 5-15P
Input Voltage:  120V
Rack Height:  2U
Receptacle Type:  NEMA 5-15R
Power Capacity (W):  990W
Load Capacity (VA):  1100VA
Circuit Protection:  Circuit breaker
Mount Type:   Rack-mountable
Output Voltage:  208 - 230 V AC
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack
Height:  5.1"
Width:  16.9"
Depth:  19.7"