Vertiv PSI5-1500RT120TAAN PSI5 NEMA L5-30P Lithium Ion 2U Rack-mountable UPS System
Price:
VertivSKU: SAI-5936081
Model Number: PSI5-1500RT120TAAN
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Brand:  Vertiv
Alt Part Number(s):  PSI5-1500RT120TAAN
Product Type: UPS System
Technical Description
Brand:  Vertiv
Series:  PSI5
Phase:  3-Phase
Plug Type:  NEMA L5-30P
Input Voltage:  120V
Rack Height:  2U
Receptacle Details:  6 x NEMA 5-15/20R
Battery Chemistry:  Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Recharge Time:  2 Hour
Power Capacity (W):  1350W
Load Capacity (VA):  1500VA
Circuit Protection:  Circuit breaker
Mount Type:   Rack-mountable
Output Voltage:  208 - 230 V AC
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack
Height:  5.1"
Width:  16.9"
Depth:  19.7"