Supermicro SuperChassis CSE-216E26-R1200UB 2U 24xBay Black Rackmount Server Enclosure
Price:
SupermicroSKU: CA-21612UB
Model Number: CSE-216E26-R1200UB
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Supermicro Partner Reseller.
Overview
Supermicro CSE-216E26-R1200UB 2U 24-Bay Rackmount Server Enclosure delivers high-density enterprise server housing in a black 2U form factor with dual 1200W redundant power supplies for reliable operation. Featuring 24 external 2.5 inch bays, seven expansion slots, three installed fans, and EATX motherboard support, it ensures efficient cooling, maximum storage capacity, and flexible expandability for data center deployments.
Specifications
Brand:   Supermicro
Alt Part Number(s):CSE-216E26-R1200UB
Product Type: Server Chassis
Technical Description
Brand:  Supermicro
Model:CSE-216E26-R1200UB
Motherboard Supported: EATX
Number of Fans Installed: 3
Number of External 2.5" Bays: 24
Number of Total Expansion Bays: 24
Total Number of Expansion Slots: 7
Input Voltage: 110 V AC; 220 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 2
Power Supply Wattage: 1200 W
Redundant Power Supply: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Compatible Rack Unit: 2U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 3.5"
Width: 17.2"
Depth: 24.8"