Supermicro SuperChassis CSE-216BE2C-R920WB 2U 24xBay Black Rackmount Server Chassis
Price:
SupermicroSKU: CA-216B2CW
Model Number: CSE-216BE2C-R920WB
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Supermicro Partner Reseller.
Overview
Supermicro CSE-216BE2C-R920WB 2U 24-Bay Rackmount Server Chassis delivers high-density enterprise performance in a black 2U form factor with dual 920W redundant power supplies for reliable operation. Featuring 24 external 2.5 inch bays, seven expansion slots, three 3.15 inch fans, intrusion switch support, and compatibility with ATX and EATX motherboards, it ensures secure, efficient, and scalable deployment for data center environments.
Specifications
Brand:   Supermicro
Alt Part Number(s):CSE-216BE2C-R920WB
Product Type: Server Chassis
Technical Description
Brand:  Supermicro
Model:CSE-216BE2C-R920WB
Motherboard Supported: ATX; EATX
Number of Fans Installed: 3
Fan Size Supported: 3.15"
Installed Fan Size: 3.15"
Features: Intrusion Switch
Number of External 2.5" Bays: 24
Number of Total Expansion Bays: 24
Total Number of Expansion Slots: 7
Input Voltage: 120 V AC; 230 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 2
Power Supply Wattage: 920 W
Redundant Power Supply: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Compatible Rack Unit: 2U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 3.5"
Width: 17.2"
Depth: 24.8"