Server Technology C4G48RA-YQBD2FD3/30B1 Switched POPS PRO4X iX 48 RamLock HDOT 60A Power Distribution Unit
Price:
Server TechnologySKU: RS14369387
Model Number: C4G48RA-YQBD2FD3/30B1
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Server Technology Partner Reseller.
Overview
Server Technology C4G48RA-YQBD2FD3/30B1 Switched POPS PRO4X iX is a 48-outlet power distribution unit designed for three-phase 60A high-density environments. It provides 208V Wye input at 60A, IEC 60309 connectivity, 24 C13 and 24 Cx RamLock HDOT outlets, auto-orient LCD display, and dual gigabit Ethernet ports.
Specifications
Brand:  Server Technology
Alt Part Number(s):C4G48RA-YQBD2FD3/30B1
Product Type:  Power Distribution Unit
Technical Description
Brand:  Server Technology
Model:C4G48RA-YQBD2FD3/30B1
System Voltage: 208 V Wye; 120/208 V
Phase: 3-phase Wye
Input Current: 60 A; 48 A rated
Input Plug: IEC 60309; 3P+N+G; 9-hour
Outlet Count: 48 RamLock HDOT
Outlet Type: 24 C13; 24 Cx
Input Cord Length: 3 m; 9.84 ft
Cord Entry: Bottom; angled
Outlet Number 1 Position: Opposite the power input