Raritan PXO-2401CR-A0 4-Outlets 230V 3800VA Rack-Mount Power Distribution Unit
Price:
RaritanSKU: RSY5835620
Model Number: PXO-2401CR-A0
Condition: New
In stock:  No
Price:
NOTE: Availability 2-4 Weeks. Lead times may vary.
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Raritan Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  PXO-2401CR-A0
Brand:  Raritan
Alt Part Number(s):  PXO-2401CR-A0
Product Type:  Power Distribution Unit
Technical Description
Brand:  Raritan
Model:  PXO-2401CR-A0
Phase:  1-Phase
Input Connectors:  IEC60320
Power Output Connectors Details:4 x IEC 60320 C13
Power Rating (VA): 3800VA
Input Current:  16A
Frequency Required:  50-60Hz
Input Voltage:  AC 230V
Rack Height:  1U
Output Voltage:  208 - 240 V AC
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Rack Mountable
Height:  7.1"
Width:  17.1”
Depth:  3.5"
Boost your performance with the Raritan PXO-2401CR-A0 4-Outlets 230V 3800VA Rack-Mount Power Distribution Unit - ORDER TODAY!