LG 16Z90R-Q.APB7U1 gram Intel Core i7-1360P 2560 x 1600 16GB 13th Gen Notebooks
Price:
LGSKU: RSAS-U342V74
Model Number: 16Z90R-Q.APB7U1
Overview
Specifications
Model Number:  16Z90R-Q.APB7U1
Brand:  LG
Alt Part Number(s):  16Z90R-Q.APB7U1
Product Type: Notebooks
Technical Description
Brand: LG
Model Number: 16Z90R-Q.APB7U1
Series:  gram
Processor Model:  Core i7-1360P
Processor Cores: 12-Core
Processor Speed:  2.2GHZ
Processor Generation:  13th Gen
Processor Cache: 18MB
Resolution:  2560 x 1600
Screen Size:  16"
Panel Type:  IPS NonTouch
Brightness:  350 nits / 400 nits
Front Camera:  Full HD
Bluetooth:  5.1
Operating System:  Windows 11 Pro
Memory Capacity:  16GB
Hard Drive Capacity:  1TB
Memory Speed:  6000 MHz
Battery Chemistry:  Lithium ion
Battery Capacity:  80watt hour
Output Voltage:  208 - 230 V AC