Avigilon 1.0W-H3PTZ-DC20 1MP 4.7mm ~ 94mm 1/3-Inch CMOS PTZ Dome Camera
Price:
AvigilonSKU: 7069537
Model Number: 1.0W-H3PTZ-DC20
Condition: New Open Box
In stock:  Yes
Price:
Get Volume Pricing
NOTE: "90-Day Warranty from Saitech Only"
Specifications
Model Number:  1.0W-H3PTZ-DC20
Brand:  Avigilon
Alt Part Number(s):  1.0W-H3PTZ-DC20
Product Type:  Dome Camera
Technical Description
Brand:  Avigilon
Model Number:  1.0W-H3PTZ-DC20
Resolution: 1MP
Chip Inch Size:  1/3"
Image Sensor Type:  CMOS
Focal length:  4.7mm ~ 94mm
Interface:  100BASE-TX
Optical zoom:  20x
Digital zoom:  12x
Mount Type:  In-ceiling
Indoor/Outdoor:   Outdoor
Minimum Illumination: 0.4 lux and 0.04 lux
Compression:  H.264
Dome Type:  PTZ
Protocols: IPv4, HTTP, HTTPS, RTSP, RTP, TCP, UDP, ONVIF
Power Consumption:  20W