Vertiv ITA2-10KRT208C ITA2 Three-Phase Hard Wire 4-wire Tower UPS
Price:
VertivSKU: SAI-ITA210KRT208C
Model Number: ITA2-10KRT208C
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized Vertiv Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  ITA2-10KRT208C
Brand:  Vertiv
Alt Part Number(s):  ITA2-10KRT208C
Product Type: UPS
Technical Description
Brand:  Vertiv
Model Number:  ITA2-10KRT208C
Series:  ITA2
Phase: Three Phase
Plug Type:  Hard Wire 4-wire
Frequency:  40/70 Hz
Power Capacity (W):  10W
Load Capacity (VA):  10kVA
Circuit Protection:  Circuit breaker
Input Voltage: AC 120–208V
Output Voltage:  100 – 240V AC
Battery Type:  Lead Acid
Battery Run Time (Full Load):  10 min
Output Voltage: 208 - 230V  AC
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Form Factor:  Tower
Height:  5.1"
Width:  16.9"
Depth:  19.7"