Extreme Networks X440-G2-24P-10GE4 Series-X440-G2 24-Ports POE+4 SFP Rack-Mountable Switch
Price:
Extreme NetworksSKU: 203856
Model Number: X440-G2-24P-10GE4
Overview
Extreme Networks X440-G2-24P-10GE4 X440-G2-Series 24-Ports POE+ 4 SFP Rack-Mountable Switch.
Specifications
Brand:  Extreme Networks
Alt Part Number(s):  X440-G2-24P-10GE4
Product Type:  Switch
Technical Description
Brand:  Extreme Networks
Model:  X440-G2-24P-10GE4
Series:  X440-G2
Number of Network Ports:  24
Clock Speed:  1 GHZ
Frequency:  50/60 hertz
Memory Technology:  DDR3 SDRAM
Flash Memory Installed:  4 GB
RAM Installed:  1 GB
Interface:  24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W, 8 x 10GBase-X SFP+
Compliant Standards:  IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at
Output Voltage:  208 - 230 V AC
Protocols:  Web, SNMP, Telnet
Height:  1.7”
Width:  17.4”
Depth:  10.0”