APC SRYL10K15XLT24 Smart-UPS VT Lithium Ion 24U Lead Acid Tower UPS
Price:
SchneiderSKU: SAI-9200547
Model Number: SRYL10K15XLT24
Condition: New
In stock:  No
Price:
NOTE: Availability 1-3 Weeks. Lead times may vary.
Get a Quote
Shop with confidence! Saitech Inc is an authorized APC BY SCHNEIDER ELECTRIC Partner Reseller.
Overview
Specifications
Model Number:  SRYL10K15XLT24
Brand:  APC
Alt Part Number(s):  SRYL10K15XLT24
Product Type:  UPS
Technical Description
Brand:  APC
Model Number:  SRYL10K15XLT24
Series:  Smart-UPS VT
Plug/Connector Type: Hard Wire 5-wire
Input  Current:  20A
Input Voltage:  208V
Output Voltage:  240V
Input Frequency:  70 Hz
Battery Type:  Li-ion (Lithium Ion)
Battery Recharge Time:  5 Hour
Backup/Run Time (Full Load): 5 Minute
Backup/Run Time (Half Load):  12 Minute
Battery Chemistry:  Lead Acid
Rack Height:  24U
Load Capacity (VA):  10kVA
Power Capacity (W):  10kW
Circuit Protection:  Circuit breaker
Output Voltage:  208 - 230 V AC